Newsy

Restauracja Koji Sushi na wystawie "To nie są lalki dla dzieci" w krakowskim Muzeum Manggha

2014-02-24

Hinamatsuri, czyli święto lalek obchodzone jest w Japonii 3 marca. Z tej okazji Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przygotowało wyjątkową wystawę pt. „To nie są lalki dla dzieci.. Współczesne lalki kolekcjonerskie BJD”. 2 marca podczas oficjalnego otwarcia wystawy restauracja Koji Sushi w Krakowie przygotowała pokaz kulinarny oraz poczęstunek dla odwiedzających muzeum.

Restauracja Koji Sushi, oprócz działalności restauratorskiej, chętnie wspiera działania mające na celu promocję kultury i sztuki japońskiej. Jako partner wystawy z okazji święta lalek Hinamatsuri organizowanej w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, restauracja przygotowała pokaz kulinarny. W dniu wernisażu, 2 marca, Sushi Master Michał Jaworski zaprezentuje jak wykonać okolicznościowy zestaw lunchowy bento na święto lalek. Pokazowi będzie towarzyszyć prezentacja zdjęć japońskich potraw, a odwiedzających restauracja poczęstuje wyśmienitym sushi. 

Wystawa „To nie są lalki dla dzieci… Współczesne lalki kolekcjonerskie BJD” w Muzeum Manggha ma na celu ukazanie nowego, nieobliczalnego i często kontrowersyjnego oblicza lalek. Kolekcjonerskie lalki z przegubami kulkowymi (ang. Ball-Jointed Dolls, BJD) to skierowane do dorosłych odbiorców lalki wykonane z żywicy poliuretanowej. Powstały na styku tradycji japońskiej i europejskiej – uosabiają zarówno typowy dla Japonii kult lalki jako wyjątkowego dzieła sztuki, jak i czerpią z różnych nurtów kultury europejskiej w zakresie stylistyki i charakterystycznej konstrukcji. Współczesne japońskie lalki kolekcjonerskie przyjmują różne oblicza – często smutne, oszpecone i niedoskonałe, innym razem drapieżne i pełne erotyzmu. Oprócz nowoczesnych eksponatów podczas wystawy będzie można obejrzeć tradycyjne zestawy lalek hina-ningyō.

Japońskie święto lalek Hinamatsuri obchodzone jest w Japonii 3 marca. Tego dnia w japońskich domach wystawia się hina-ningyō – w wersji podstawowej jest to para figurek przedstawiających cesarza i cesarzową na tle złotego parawanu, zaś w pełnej wersji składa się on z podestu w kształcie schodów, który zajmuje 17 lalek: para cesarska, damy dworu, muzykanci i ministrowie oraz szereg akcesoriów - od tradycyjnych słodyczy po miniaturowe kwitnące drzewka brzoskwini i meble. Lalki ubrane są w stroje z epoki Heian, czyli okresu największego rozkwitu kultury arystokratycznej.

Wystawa czynna będzie od 2 marca do 13 kwietnia 2014 r.

< Powrót do listy