Newsy

Monodram Anna Frank

2014-03-18

W czwartek 13 marca po raz pierwszy na deskach warszawskiego Teatru Studio Buffo wystawiony został niezwykły spektakl, stworzony na podstawie jednego z najważniejszych utworów literatury Holocaustu – „Dziennika” Anny Frank. Monodram pt. „Anna Frank” to niepowtarzalna lekcja historii w teatrze, która na długo pozostanie w pamięci każdego widza.

Sztuka jest adaptacją pamiętnika 13-letniej Żydówki, która podczas okupacji ukrywała się przed nazistami w niewielkiej oficynie w centrum Amsterdamu. Wpisy w dzienniku kończą się w momencie ujawnienia kryjówki rodziny Franków. Anna trafia do obozu koncentracyjnego w Bergen-Belsen, w którym na początku 1945 r. umiera na tyfus.

Dziennik Anny Frank to niezwykłe świadectwo wojny i Holocaustu ukazane oczami nastolatki. Anna opisuje udrękę życia w izolacji i ciągłym poczuciu zagrożenia, ale również rozterki zwyczajnej, nastoletniej dziewczyny. Wspomnienia w formie listów do nieistniejącej przyjaciółki Kitty ukazują dziewczęce marzenia, pierwsze uniesienia i rozczarowania miłosne oraz zwykłe problemy dnia codziennego. Przede wszystkim jednak jest to historia wrażliwej osoby, która żyjąc w warunkach ekstremalnych, nie traci nadziei i wierzy, że świat jest dobry.  Jak mówi reżyserka sztuki, Julia Kotarska-Rekosz, pamiętnik nie jest opowieścią o wojnie, tylko o człowieku, o dojrzewaniu, o sile i o wierze.

„Anna Frank” to teatralny projekt edukacyjny przygotowany głównie dla uczniów gimnazjów i liceów, mający na celu popularyzację „Dziennika” Anny Frank jako wyjątkowego utworu literatury Holocaustu. Przedsięwzięcie uzyskało wsparcie Parlamentarnego Zespołu Wspierania Inicjatyw Kulturalnych, zgodę Fundacji im. Anny Frank w Bazylei, a także zostało objęte honorowym patronatem Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz Prezydenta m.st. Warszawy. W ramach projektu nauczyciele, którzy wraz ze swoim uczniami wybiorą się na spektakl, otrzymają również specjalnie opracowane scenariusze lekcji związane z tematyką Holocaustu, wykluczenia i tolerancji.

Adaptację „Dziennika” przygotowała reżyserka spektaklu Julia Kotarska-Rekosz, w roli Anny Frank występuje Monika Majewska. Producenci sztuki – firma Tito Productions oraz Studio Teatralne Julii Kotarskiej-Rekosz zapraszają grupy szkolne wraz z opiekunami na spektakle do Teatru Studio Buffo.

 

https://www.youtube.com/watch?v=_NqZU-xDKBY

< Powrót do listy