Newsy

Media Metropolis ponownie dla Coming Out - Najlepsze Dyplomy ASP 2015

2015-11-09

Jak co roku, na przełomie listopada i grudnia odbędzie się kolejna edycja projektu Coming Out.  To już VII odsłona wystawy prezentującej 36 najlepszych prac dyplomowych studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych wybranych przez Rady Wydziałów. Wydarzenie od lat cieszy się ogromną popularnością i na stałe wpisało się do jesiennego kalendarza wydarzeń artystycznych stolicy.

Głównym zadaniem Coming Out jest promocja twórczości najzdolniejszych studentów poza murami Akademii, w miejscach na co dzień niezwiązanych ze sztuką. Prezentacja najlepszych artystycznych dyplomów w nieoczywistych przestrzeniach, które zazwyczaj nie pełnią funkcji wystawienniczej to już tradycja i nieodłączny element Coming Out, który decyduje o popularności wydarzenia. Tegoroczna wystawa zostanie zaprezentowana w odrestaurowanej, biurowej kamienicy hr. Raczyńskiego, z którą widzowie mieli okazję zapoznać się w zeszłym roku. Bogactwo prezentowanego materiału, który powstał w pracowniach 9 wydziałów uczelni, przyciąga publiczność z różnych środowisk i daje możliwość nawiązania obiecującej współpracy między młodymi twórcami a przedstawicielami galerii, agencji reklamowych, biur projektowych oraz kolekcjonerów. Ogromna popularność wystawy przyczynia się do rozwoju polskiej sztuki współczesnej, projektowania i designu,  pomaga w kreowaniu przyszłych trendów, ale przede wszystkim ułatwia młodym artystom zawodowy start. Zeszłoroczny laureat Przemysław Ostaszewski  wygrał zaraz potem kolejny konkurs „Talenty Trójki” w kategorii sztuki wizualne, zaś świetne grafiki Macieja Januszewskiego doczekały się serii kolejnych wystaw.

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku Akademia powtórzy zeszłoroczny sukces. Projekt ekologicznego domu Weroniki Siwiec został już doceniony na portalu mintu.me i dzięki środkom przekazanym przez dobrowolnych darczyńców doczekał się realizacji.  Niekwestionowanym hitem będzie dyplom Joanny Krakowian z  Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Wszystko za sprawą „ekshumacji” jednego ze słynnych asamblaży Tadeusza Kantora, który ponad czterdzieści lat temu został zakopany na tyłach Pałacu Zamoyskich - siedziby Stowarzyszenia Architektów Polskich. Ciekawostką budzącą niemałe zainteresowanie jest również NURN biodegradowalna urna na prochy Joanny Jurgi, która świetnie wpisuje się we współczesne trendy ekologicznego projektowania.

Jak co roku wystawie będzie towarzyszyć huczne otwarcie. Podczas poprzedniej edycji wzięło w nim udział ponad 5000 osób.

Wernisaż wystawy odbędzie się w Warszawie przy placu Małachowskiego 2, w piątek, 27 listopada 2015 o godzinie 18.00. Podczas uroczystej Gali zostaną wręczone nagrody dla najlepszych studentów.

W dniu otwarcia, na terenie wystawy, w godzinach  12.00-13.00 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem młodych artystów, członków jury oraz profesorów.  Podczas konferencji zostanie ogłoszony zwycięzca głównej nagrody Coming Out 2015.

< Powrót do listy