Newsy

360 Minutes Art. Przeżyj coś, co na zawsze zapadnie w Twojej pamięci. Bądź częścią czegoś niepowtarz

2014-10-16

Już 18 października br. w Soho Factory w Warszawie odbędzie się po raz  pierwszy w Polsce i po raz drugi na świecie projekt 360 Minutes Art. Kilkadziesiąt prac polskich i niemieckich artystów wystawianych będzie przez dokładnie 360 minut, po upływie których wszystkie prace, które nie znają nabywcy zostaną… spalone! 

Główna idea projektu 360 Minutes Art zrodziła się ze świadomości, że nowoczesne społeczeństwo rzadko przywiązuje uwagę do świata, który je otacza, a sztuka wzbudza w ludziach coraz mniej emocji. Artyści biorący udział w projekcie zadają uczestnikom wystawy pytanie – w jaki sposób spojrzymy na człowieka, rzecz czy sztukę wiedząc, że przetrwa tylko 360 minut?

Czas sam w sobie staje się mieczem Damoklesa. Zamiarem artysty jest wytworzenie  silnej więzi między widzem a dziełem sztuki. Ograniczony czas umożliwia spojrzenie na pracę z innej perspektywy, wyzwala niezwykle silne emocje - mówi Thomas Wunsch , artysta biorący udział w 360 Minutes Art.

W projekcie uczestniczą czołowi niemieccy artyści - Sven Sauer (laureat Nagrody Emmy za efekty wizualne do serialu „Gra o tron”), Joanna Rutkowska, Babak Nafarieh, Igor Posavec, Aleksander MinkThomas  Wunsch  oraz jedna z najsłynniejszych polskich malarek - Joanna Sarapata.

Prezentowane podczas wystawy prace zostały stworzone wyłącznie na potrzeby projektu i nie będzie można zobaczyć ich nigdzie indziej. W trakcie oraz po zakończeniu wystawy obowiązuje całkowity zakaz fotografowania. Przez 360 minut odwiedzający będą mogli kupić wybrane przez siebie dzieła, po upływie tego czasu prace, które nie znajdą nabywców zostaną spalone.

W ten sposób uczestnicy wystawy stają się jej częścią. Mogą zadecydować czy uchronią dzieła przed zniszczeniem kupując je czy pozwolą im „zginąć”. Nie sam akt spalenia jest jednak najważniejszy w projekcie,  lecz wyjątkowe, niemożliwe do odtworzenia doświadczenie biorących w niej udział osób. Odbiór prac jest niepowtarzalny, towarzyszy mu poczucie skończoności oraz świadomość przemijania gwarantowane przez narzucone ramy czasowe. 360 Minutes Art  jest komentarzem do jednego z najważniejszych problemów naszej cywilizacji – chronicznego braku czasu.

 

Wystawa rozpocznie się o godzinie 15.00 i potrwa dokładnie 6 godzin. Spalenie niesprzedanych  prac zaplanowane jest na godzinę 21.00 .

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

Wszystkich pragnących zapoznać się z regułami obowiązującymi podczas wystawy, a także z aktualnościami - zapraszamy nahttps://www.facebook.com/360minutesartPL oraz na stronę www.360minutesart.com

Organizatorem wystawy w Polsce jest firma Media Metropolis, a sponsorem głównym PKN Orlen.

< Powrót do listy