Newsy

Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych po raz czwarty wręczy swoje nagrody

2016-02-03

Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych

po raz czwarty wręczy swoje nagrody

Już 27 lutego odbędzie się Gala Nagród PSC (Polish Society of Cinematographers), podczas której zostanie wręczona nagroda za najlepsze zdjęcia do pełnometrażowego filmu fabularnego. Nominowani twórcy to autorzy zdjęć do produkcji, które mogliśmy oglądać na ekranach polskich kin w 2015 r. Są to filmy, w których obraz stanowi niezwykle istotną wartość artystyczną dzieła. Podczas uroczystości wręczone zostaną również nagrody specjalne dla artystów, którzy szczególnie zasłużyli się dla rozwoju i promocji polskiej kinematografii.

 

Spośród zgłoszonych 32 filmów, członkowie Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych wybrali te, które powalczą o statuetkę. O tym, jak wysoki jest poziom tegorocznego konkursu, świadczy fakt, że po raz pierwszy nominację do nagrody głównej otrzymało aż 7 filmów. Ze względu na to, że w wyniku głosowania, trzy filmy zajęły ex aequo piąte miejsce, zgodnie z regulaminem Nagrody PSC grupa nominowanych została powiększona z pięciu do siedmiu produkcji. 

W finałowej siódemce znalazły się (kolejność alfabetyczna):

  1. Body/Ciało, zdjęcia Michał Englert
  2. Córki Dancingu, zdjęcia Jakub Kijowski
  3. Czerwony pająk, zdjęcia Marcin Koszałka
  4. Demon, zdjęcia Paweł Flis
  5. Intruz, zdjęcia Łukasz Żal
  6. Karbala, zdjęcia Arek Tomiak
  7. Sąsiady, zdjęcia Krzysztof Ptak

Jak co roku, Stowarzyszenie postanowiło też uhonorować szczególnie zasłużone postaci dla polskiej kinematografii. Podczas Gali Nagrodę PSC za Całokształt Twórczości odbierze Bogdan Dziworski, wybitny operator, reżyser i fotograf, a Nagroda Specjalna PSC  trafi w ręce Allana Starskiego, jednego z najlepszych polskich scenografów, laureata Oscara za „Listę Schindlera” .

 

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 27.02.2016 w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.

< Powrót do listy