Newsy

Polacy w wyścigu Euroformula Open już 4 czerwca na torze Circuit Paul Ricard

2016-06-02

We Francji o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej walczyć będzie między innymi Igor Waliłko z ramienia brytyjskiej reprezentacji Fortec Motorsports. Dla młodego maturzysty, a przede wszystkim zapalonego wyścigowca, zeszły sezon był przełomowym momentem w karierze.

W najbliższy weekend, tj. 4-5 czerwca, Igor weźmie udział w kolejnej rundzie miedznarodowej serii Euroformula Open 2016. Poprzednie dwie tury wyścigów miały miejsce odpowiednio na portugalskim torze Autódromo do Estoril nieopodal Lizbony oraz Circuit de Spa-Francorchamps we wschodniej Belgii. Tym razem wyścigi odbędą się nad Lazurowym Wybrzeżem we Francji na torze Circuit Paul Ricard, gdzie Waliłko od piątku będzie ciężko pracował na zdobycie jak najlepszej pozycji startowej.

Euroformula Open 2016 składa się z ośmiu rund, z czego pięć z nich odbywa się na torach Formuły 1. Każda z nich obejmuje dwa wyścigi poprzedzone sesją kwalifikacyjną. Wszyscy kierowcy EFO ścigają się takimi samymi bolidami Formuły 3. Wielu znanych, odnoszących sukcesy, aktualnych kierowców Formuły 1, zaczynało właśnie w wyścigach Formuły 3. Jest ona bowiem etapem przejściowym do międzynarodowej sławy i biorą w niej udział głównie początkujący zawodowcy. W ten sposób karierę rozpoczynał między innymi Robert Kubica. Według ekspertów młody Waliłko ma ogromne szanse, aby stać się kolejnym najlepszym polskim kierowcą Formuły.

Igor ma zaledwie 18 lat i właśnie kończy szkołę średnią, jednak edukacja nie była w stanie powstrzymać drzemiącego w nim zapału do sportu i adrenaliny. Na szczęście udało mu się pogodzić naukę i pasję. Igor jest synem zawodnika motocyklowego i podopiecznym Wallrav Racing Club z Zielonej Góry.

W ostatnich latach Waliłko udało się zabłysnąć w Formule 3, będącej drogą do Formuły 1, która jest jego życiowym celem i marzeniem. Igor sukces ma prawie w garści, a potwierdzają to statystyki z ostatnich dwóch lat. W 2014 r. dwa razy zdobył miejsce na podium podczas ADAC Formula Masters, tak jak i w 2015 r. podczas wyścigów serii Euroformula Open.

Powrót do listy